Aşk Dükkanı | Web Tasarım | Grafik Tasarım | Dijital Pazarlama | Seo | Sosyal Medya Yönetimi | Crm Yönetimi

Web Tasarım Nedir?

Web Tasarım denince akla ilk gelen çizimler, renkler,tekstil tasarımı olarak düşünebilirsiniz. Geçtiğimiz günlerde yenı tanıştıgım kişiyle konuşurken sizin mesleginiz nedir diye sordu bende web tasarımcıyım dedim. Tasarım ismi geçtiği için ve birde internet ile iletişimi olmayan kişiler sizi tekstil tasarımcısı veya iç mimar olarak düşünebiliyor. Dünyaca gelişmiş olan arkadaşlık ve sosyal sitesinden yola cıkarak Facebook Sitesi ile web tasarımın nedemek oldugunu anlattım. Oysaki web tasarım sadece bunlardan ibaret değildir. Tasarım sadece görünen kısımdır. Her ne kadar artık işin içine javasciprt vs. girmiş ve kodlar da hareketli tasarımların oluşmasında rol oynamaya başlamış olsalarda yine de arka planda hiç de yabana atılmayacak derecede önemli bir mecra vardır ki bu da kodlamadır.

Bir Web Tasarım arayüzü yapılırken farklı programlar kullanabilirsiniz. Paintten tutunda Photoshop, Fireworks gibi programlara kadar. Bir çok tasarımcı ps kullanmakta. Aslında Web tasarımcı kullanması gerek program Fireworkstür. İlk olarak fireworks öğrenmiştim. Tabiki istediğiniz programı kullanmakta özgürsünüz. İhtiyaca göre kullandıgınız program değişebilir. Fakat Firworks’ün ortaya çıkma amacı internet siteleri ve görselleri oluşturmak olduğu için çizim yaparken size çok daha fazla kolaylık sağlamaktadır. Bu kolaylıkları programı kullanmaya başladıktan sonra ve program ile ilgili eğitim yazılarını okudugunuzda zaten kolaylığı sizde görmüş olcaksınız.

WEB TASARIM NEDIRTasarım

Bir internet sitesi çizilirken farklı çizim programları kullanabilirsiniz. Paint ten tutunda Photoshop, Fireworks gibi programlara kadar. Birçok tasarımcı hala Photoshop kullanarak tasarımlarını yaratmaya devam etselerde aslında web tasarımcı kullanması gereken program Fireworks’tür. Tabiki ikisinide bilmek gerekir ve ihtiyaca göre ikisini de kullanmaya ihtiyac duyacağınız farklı zamanlar olacaktır. Ancak Firworks’ün ortaya çıkış amacı internet siteleri ve görselleri oluşturmak olduğundan, çizim yaparken size çok daha fazla kolaylık sağlamaktadır. Bu kolaylıkları programı kullanmaya başladıktan sonra yada bununla ilgili internetteki eğitim yazılarını okuduğunuzda zaten anlamış olacaksınız.

Web sitesi hazırlanırken 2 farklı uygulama, statik web sitesi ve dinamik web sitesi ile yapılmaktadır.

Statik web sitesi
Web siteniz var güncel tutmuyorsunuz yada ilgilenemiyorsunuz. Web sitenizin 3, 6 ay veya hiç bakılmıyor ise bu siteler statik tipte hazırlanması daha avanatajlı olabiliyor. Çünküsite için yönetim paneli hazırlama ihtiyacı ortadan kalkıyor. Bu da size maliyette azalma olarak geri döner. Ancak statik web sitelerinin güncellenmesi, dinamik web sitelerinden çok daha zordur. Ve bir noktadan sonra keşke yönetim paneli olan bir site yaptırsaydım demek durumunda kalabilirsiniz. Tabi bu sitenin içeriğine ve güncellenecek alanlara bağlı olarak değişkenlik gösterir.Bu web sitesi basit HTML Kodları ile hazırlanabilir. Ayrıca bir kodlama dili bilmeye gerek yoktur.

Dinamik Web Sitesi

Yukarıda bahsettiğimiz yapının tam tersi, yani yönetim paneli olan güncellenebilir bir web sitesi. Bu tür birweb sitesi hazırlayabilmek için bir kodlama dili bilmek gerekir. Bu .php, .asp, .aspx, .jsp gibi farklı diller olabilir. Ve tabiki bu sitenin çalışabilmesi için kiralanan sunucunun sitenin kodlandığı dili destekleyen bir yapıda olması gerekir.

Kodlama

İnternet siteleri 2 tipte hazırlanır, statik web siteleri ve dinamik web siteleri.

Statik Web Sitesi

Eğer bir sitenin içeriği sabit ise yani sitede güncellemeler yapılmıyorsa yada kırk yılda bir yapılıyorsa bu siteleri statik tipte hazırlama daha avantajlıdır. Çünkü site için bir yönetim paneli hazırlama ihtiyacı ortadan kalkmış olur. Bu da size maliyette azalma olarak geri döner. Ancak statik web sitelerinin güncellenmesi, dinamik web sitelerinden çok daha zordur. Ve bir noktadan sonra keşke yönetim paneli olan bir site yaptırsaydım demek durumunda kalabilirsiniz. Tabi bu sitenin içeriğine ve güncellenecek alanlara bağlı olarak değişkenlik gösterir.Bu web sitesi basit HTML Kodları ile hazırlanabilir. Ayrıca bir kodlama dili bilmeye gerek yoktur.
Dinamik Web Sitesi

Yukarıda bahsettiğimiz yapının tam tersi, yani yönetim paneli olan güncellenebilir bir web sitesi. Bu tür birweb sitesi hazırlayabilmek için bir kodlama dili bilmek gerekir. Bu .php, .asp, .aspx, .jsp gibi farklı diller olabilir. Ve tabiki bu sitenin çalışabilmesi için kiralanan sunucunun sitenin kodlandığı dili destekleyen bir yapıda olması gerekir.

Eğer sıkça güncelleyebileceğiniz bir web sitesine ihtiyaç duyuyorsanız dinamik web sitesinin size faydası büyük olacaktır. İstediğiniz her an size verilecek olan yönetim panelinizden sayfa içeriklerinizi güncelleyebilir. Yeni sayfalar ekleyebilir ve silebilirsiniz.

Aşk Dükkanı

Aşk Dükkanı

Bu Dükkanının Alıcısı Satıcısının Kendisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Postlar

Son Eklenenler

Seo

Seo Nedir?

SEO OPTİMİZASYONSearch Engine Optimization orijinal adı ile açıklanabilen uygulama tüm bilgisayar terimlerinde olduğu gibi dilimize İngilizceden yerleşmiş kelimeler arasında yer almaktadır. Özellikle web dünyası için

blog askdukkani

WordPress

WORDPRESS İçerikleri yönetme yönlendirme ve paylaşma sistemi olarak bilinen wordpress sistemi ücretsiz web sitelerinin blog olarak bilinen versiyonlarıdır. Bu sayfalar üzerinde istediğiniz konular üzerinde dilediğiniz

WEB TASARIM NEDIR

Web Tasarım Nedir?

Web Tasarım Nedir? Web Tasarım denince akla ilk gelen çizimler, renkler,tekstil tasarımı olarak düşünebilirsiniz. Geçtiğimiz günlerde yenı tanıştıgım kişiyle konuşurken sizin mesleginiz nedir diye sordu